Adalet Partisi paylaşılamıyor

İçişleri Bakanlığı’na, üç ayrı grup tarafından Adalet Partisi (AP) adıyla yeni bir parti kurmak için başvuruda bulunuldu.

AP adıyla ilk parti başvurusu önceki gün, Sezai Akdoğan ve arkadaşları tarafından yapıldı. İkinci başvuru, dün sabah saatlerinde gerçekleşti. AP’yi kurmak için yapılan üçüncü başvuru ise yine dün Sabit Batumlu ve arkadaşlarından geldi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, aynı adla üç parti kurulması konusunda, gerekli görürse Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak. Dün kuruluş için müracaatta bulanan ve

AP’nin ilk kurucularından olan Mehmet Yorgancıoğlu, AP'nin DYP'ye devri konusunda TBMM’de ve İçişleri Bakanlığı’nda tek bir satır dahi olmadığını belirterek, Adalet Partisi’nin mallarının DYP tarafından gasp edildiğini söyledi.

Bu arada DYP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Karakuyu, Adalet Partisi’nin yeniden kurulması ile ilgili yaptığı açıklamada, Adalet Partisi’nin DYP’ye iltihak ettiğini, eski AP’nin yeniden kurulmasının söz konusu olamayacağını öne sürerek, “Ancak AP adında yeni bir parti kurulmuş olabilir” dedi.

Konular